apartma kelimesi ne demektir?

“Apartma” kelimesi Türkçe’de “apartman” kelimesinin kısaltılmış halidir. Genellikle konut sektöründe kullanılan bu terim, bir binada bulunan ve genellikle aynı girişi ve ortak alanları paylaşan bağımsız konut birimlerini ifade eder. Apartmalar genellikle dairelerden oluşur ve farklı büyüklükteki dairelerin bulunduğu çok katlı binalarda yer alabilir.

Apartma Nedir?

Apartma, birden fazla konut biriminin bulunduğu bir yapıdır. Bu konut birimleri genellikle daire şeklindedir ve aynı binanın içinde yer alır. Apartmanlar, genellikle ortak kullanım alanlarına sahip olurlar, bu alanlar arasında asansör, merdiven boşluğu, bahçe veya otopark gibi alanlar bulunabilir.

Apartman Türleri

Apartmanlar farklı tiplerde olabilir. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Yüksek Katlı Apartmanlar: Genellikle büyük şehirlerde yoğun nüfuslu bölgelerde bulunan yüksek katlı apartmanlar, çok sayıda daireyi barındırabilir.
  • Villa Tipi Apartmanlar: Daha az sayıda dairenin bulunduğu ve genellikle bahçe veya açık alanlara sahip olan apartmanlardır.
  • Sosyal Tesisler İle Donatılmış Apartmanlar: Yüzme havuzu, spor salonu gibi sosyal tesislere sahip olan apartmanlardır.

Apartma Sahipliği

Apartmanda yaşayan kişiler, genellikle kendi dairelerinin sahibi olabilecekleri gibi kiralama yoluyla da bu daireleri kullanabilirler. Apartma sahipleri, apartman yönetimi tarafından belirlenen kurallara uymakla yükümlüdürler ve ortak giderlere katkıda bulunurlar.

Sonuç

Apartma terimi, birden fazla bağımsız konut biriminin bulunduğu yapıları ifade eder. Farklı tiplerde apartmalar bulunabilir ve her bir apartmanda yaşayan kişilerin belirli kurallara uyması gerekmektedir.

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir