akarsu ile zıt anlamlı kelimeler nelerdir?

Akarsu kelimesinin zıt anlamlısı olan kelimeler şunlardır:

1. Duru

Akarsu kelimesinin zıt anlamlısı olan “duru” kelimesi, akarsunun durmadan akışıyla zıt bir anlam taşır. Duru su, akarsu gibi akışkan değildir, duru ve berraktır.

2. Sabit

Akarsu kelimesinin zıt anlamlısı olan “sabit” kelimesi, akarsuyu hareketli olmaktan çıkararak zıt bir anlam taşır. Sabit su, akarsu gibi akışkan değildir, hareketsizdir.

3. Durgun

Akarsu kelimesinin zıt anlamlısı olan “durgun” kelimesi, akarsuyu hareketli olmaktan çıkararak zıt bir anlam taşır. Durgun su, akarsu gibi akışkan değildir, hareketsizdir.

4. Duraklı

Akarsu kelimesinin zıt anlamlısı olan “duraklı” kelimesi, akarsuyu sürekli akış halinde olmaktan çıkararak zıt bir anlam taşır. Duraklı su, akarsu gibi sürekli akışkan değildir, belirli noktalarda duraklar.

5. Donuk

Akarsu kelimesinin zıt anlamlısı olan “donuk” kelimesi, akarsuyu canlı ve hareketli olmaktan çıkararak zıt bir anlam taşır. Donuk su, akarsu gibi canlı ve akışkan değildir, cansız ve hareketsizdir.

Yukarıda verdiğim zıt anlamlı kelimeler, akarsu kelimesinin taşıdığı hareketli, akışkan ve canlı özelliklerin karşıt anlamlarını ifade etmektedir. Bu kelimelerin anlamları üzerinde durarak, dilimizin zenginliğini ve kelime dağarcığımızın genişliğini görebiliriz.

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir